HAVETS DJUR 2:a uppl Prisma

[51843919]

Ditt nuvarande pris 239:-
Pris som VIP-medlem 219:-
Bli VIP-medlem nu


Lägg till i varukorg:


  • Utgiven av: Prisma


Ca. Pris 279:-

Marianne Köie

Ulf Svedberg Övers. fr danska

Susanne Weitmeyer Ill.

En vackert illustrerad bok om det rika och fascinerande djurlivet i våra hav, oumbärlig för allmänt naturintresserade, biologistuderande, lärare, dykare, seglare, sportfiskare, yrkesfiskare och andra som gärna vill veta mer om livet i havet längs våra kuster.

Längs våra kuster finns ett rikt och spännande djur- och växtliv. Havets djur täcker havsområdena från sydligaste Nordsjön till Ålands hav och behandlar främst det djurliv som är bundet till bottnen, t.ex. svampdjur, snäckor, musslor, kräftdjur, tagghudingar och sjöpungar. Större frisimmande djur som maneter och de vanligaste strandnära fiskarna finns också med, liksom de vanligaste sälarna och tumlaren.

Den mest omfattande populära boken om havets djur. Beskriver i text och bild de djur som man kan hitta på stranden och de som finns ner till ca 20 meters djup, totalt 550 arter. Kännetecken, levnadssätt, djup, bottenförhållanden, utbredning och eventuell användning.

Inb ill 195 mm hög 240 s 2:a uppl

Marianne Köie är havsbiolog vid Köpenhamns universitet.

 

Kunder som köpt denna produkt köpte även...